شماره گذاری خودکار عناوین در ورد

مهم‌ترین مطالب

شماره گذاری خودکار عناوین در ورد به صورت چندسطحی یکی از موارد مهم در حین نگارش و صفحه آرایی پایان نامه است. زیرا هم دقت کار افزایش پیدا می‌کند و هم با حذف و یا اضافه شدن مطالب، شماره‌گذاری‌ها به صورت خودکار بروزرسانی می‌شوند.

شماره گذاری تیترها از راست به چپ
شماره گذاری تیترها از چپ به راست

در ادامه نحوه شماره گذاری خودکار عناوین را به طور کامل شرح می‌دهیم.

شماره گذاری خودکار تیترها

1. از منوی Home گزینه Multilevel List را باز کرده و سپس Define New Multilevel List را انتخاب کنید.

شکل 1. گزینه Define New Multilevel List

2. در پنجره بازشده بر روی کلید More کلیک کنید.

شکل 2. دکمه More

3. بر روی level 1 کلیک کنید. از قسمت Number style for this level نوع شماره گذاری عددی را انتخاب کنید. داخل کادر Enter formatting for number کلیک کنید. با فشردن کلید End کیبورد، به انتهای شماره گذاری بروید، سپس یک Space تایپ کنید. سایر تنظیمات را طبق تصویر زیر انجام دهید.

شکل 3. تنظیمات level 1

4. بر روی level 2 کلیک کنید. از قسمت Number style for this level نوع شماره گذاری عددی را انتخاب کنید. داخل کادر Enter formatting for number کلیک کنید.

شماره گذاری تیتر از راست به چپ: با فشردن کلید Home کیبورد، نشانگر موس را به ابتدای شماره گذاری بیاورید. از قسمت Include level number from گزینه level 1 را انتخاب کنید و سپس یک خط فاصله تایپ کنید. با فشردن کلید End کیبورد، به انتهای شماره گذاری بروید و سپس یک Space تایپ کنید.

شماره گذاری تیتر از چپ به راست: با فشردن کلید End کیبورد، نشانگر موس را به انتهای شماره گذاری بیاورید. یک خط فاصله تایپ کنید، سپس از قسمت Include level number from گزینه level 1 را انتخاب کنید. سپس یک Space تایپ کنید.

سایر تنظیمات را طبق تصویر زیر انجام دهید.

شکل 4. تنظیمات level 2

5. بر روی level 3 کلیک کنید. از قسمت Number style for this level نوع شماره گذاری عددی را انتخاب کنید. داخل کادر Enter formatting for number کلیک کنید.

شماره گذاری تیتر از راست به چپ: با فشردن کلید Home کیبورد، نشانگر موس را به ابتدای شماره گذاری بیاورید. از قسمت Include level number from گزینه level 1 را انتخاب کنید و سپس یک خط فاصله تایپ کنید. این بار از قسمت Include level number from گزینه level 2 را انتخاب کنید و سپس یک خط فاصله تایپ کنید. با فشردن کلید End کیبورد به انتهای شماره گذاری بروید و سپس یک Space تایپ کنید.

شماره گذاری تیتر از چپ به راست: با فشردن کلید End کیبورد، نشانگر موس را به انتهای شماره گذاری بیاورید. یک خط فاصله تایپ کنید، سپس از قسمت Include level number from گزینه level 2 را انتخاب کنید. یک خط فاصله دیگر تایپ کنید و از قسمت Include level number from گزینه level 1 را انتخاب کنید. سپس یک Space تایپ کنید.

سایر تنظیمات را طبق تصویر زیر انجام دهید.

شکل 5. تنظیمات level 3

6. برای سایر level ها تا سطح بندی مورد نیاز مانند روند مرحله 5 عمل کنید، فقط از قسمت Link level to style سایر Heading های مورد نظر را انتخاب کنید. در آخر نیز OK را بزنید.

شکل 6. نحوه شماره گذاری برای جهت راست به چپ

7. نشانگر موس را در پاراگراف عنوان فصل قرار دهید.

شکل 7. قرارگیری نشانگر موس

8. از منوی Home بخش Styles گزینه Heading 1 را انتخاب کنید.

شکل 8. اعمال کردن استایل Heading 1

9. برای شماره گذاری تیترهای دوشماره‌ای، نشانگر موس را درون پاراگراف آن تیتر قرار دهید و سپس Heading 2 را انتخاب کنید.

شکل 9. اعمال کردن استایل Heading 2

10. برای شماره گذاری تیترهای سه‌شماره‌ای و بالاتر، نشانگر موس را درون پاراگراف آن تیتر قرار دهید و سپس Heading 3 و یا هدینگ های بالاتر را انتخاب کنید.

شکل 10. اعمال کردن استایل Heading 3

توجه: در صورتی که قصد دارید منابع پایان نامه، مقاله و سند خود را به صورت خودکار انجام دهید می‌توانید از راهنمای رفرنس نویسی با اندنوت و رفرنس نویسی با مندلی بهره بگیرید.

مشکلات رایج

در صورتی که از Word 2013 استفاده می‌کنید، با انجام مراحل بالا شماره گذاری به طور صحیح نمایش داده می‌شود. اما از Word 2016 به بالا برعکس شدن جهت شماره گذاری مشاهده می‌شود.

شکل 11. برعکس شدن جهت شماره گذاری

در صورتی که جهت شماره گذاری تیترها صحیح نیست، مقاله «رفع مشکل برعکس شدن شماره گذاری خودکار عناوین در ورد» را مطالعه کنید.

سؤالات، نظرات و دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

14 پاسخ

 1. سلام
  ببخشید برای تنظیم مقالات که تیتر اول به شکل زیر هست چجوری میشه تنظیمات خودکار انجام داد:
  1- مقدمه
  2- تعریف مفاهیم
  1-2- جنسیت
  2-2- مفهوم بزهکاری (فعلیت اعمال مجرمانه)
  3-2- زن‌گرایی لیبرال
  3- یافته‌ها

  ممنون میشم این رو توضیح بدین

  1. سلام. به همین صورت که آموزش داده شده عمل کنید. برای تیترهای تک‌شماره‌ای از Heading 1 و دوشماره‌ای از Heading 2 استفاده کنید.

 2. دمتون گرم. خیلی به دردم خورد. دو روز بود سرش بودم نمیشد. تمام اعداد فصل هام ریخته بود به هم. یک دنیا ممنون

 3. با سلام ممنون از آموزش خوبتان
  مراحل بالا را انجام دادم اما اعداد انگلیسی هست برای فارسی کردن آن باید چیکار کرد؟

  1. سلام
   انگلیسی بودن اعداد دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. این اقدامات رو انجام دهید:
   1- داخل سطر کلیک کنید و کلیدهای Ctrl+Shift راست کیبورد را فشار دهید تا حالت نوشتاری راست به چپ فعال شود.
   2- از تب File وارد Options شوید. سپس از تب Advanced گزینه Numeral رو پیدا کنید و آن را روی Context قرار دهید.
   اگر باز هم درست نشد نیاز به بررسی دقیق‌تر هست که میتوانید عضو سایت شوید و تیکت ارسال نمایید.

 4. سلام. من قالب آماده دانشگاه علامه را خریدم. متاسفانه در قسمت شماره گذاری صفحه بجای اعداد در داخل مروه می نویسد pageformat / page و در فهرست نیز فقط نوشته u/ z/ h/ “6-1* o/toc را داخل کروشه نمایش می دهد. لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. اینها کدهای مربوط به نرم افزار ورد هستند که برای انجام کارهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند. کافیه کلیدهای ترکیبی Alt+F9 را همزمان فشار دهید تا نحوۀ نمایش آنها تغییر کند.

 5. سلام، این روش را برای یک فصل انجام دادم. اگر بخواهم برای فصل دوم انجام بدهم باید چکار کنم؟
  مثلا شماره گزاری خودکار فصل دوم
  بشه
  ۱-۲
  ۲-۲
  ۳-۲
  چون اینطور فصل دوم هم ادامه فصل یک میزنه، با تشکر

  1. سلام.
   در پنجره Define new Multilevel List باید level 1 بر روی استایل Heading 1 تنظیم شود (شکل 3). در متن خود، عنوان فصل دوم را بر روی Heading 1 قرار دهید (مانند شکل 8) تا شماره گذاری های بعد از آن به صورت مد نظر شما درآید.
   برای اینکه شمارۀ پیش از عنوان فصل نیز نمایان نباشد می توانید در شکل 3 بر روی font کلیک کنید و رنگ فونت را سفید کرده و یا گزینه hidden را فعال نمایید.

 6. برای زیر تیتر زدن ۱_۱_۱ خب درسته ولی بخوایم ۱_۲_۱ بزنیم باید چکار کنیم، این اتومات میره ۱_۲_۲ و الا آخر من میخوام زیر تیتر ۱_۲ رو بزنم نمیشه

  1. شماره گذاری هر هدینگ از شماره گذاری هدینگ قبلی خودش پیروی میکنه. شما در متن خود ابتدا تیتر 1-1 رو میزنید و بعد باید تیتر 1-2 رو با Heading 2 بزنید. حالا با استفاده از Heading 3 زیرتیترها رو بزنید. که به ترتیب میشه 1-2-1 و بعدش هم 1-2-2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *